Svět mysli - Velká Šivova Noc

Obsah

Kniha Svět mysli
Věnování
Úvod
Základní omyly vnímání světa
Druhy lidí podle stavu mysli
Ego - vykonstruovaná představa mysli "Já jsem tělo"
Hlavní zdroje ega
Existuje Bůh v tomto pohledu na svět?
Sny
Zázraky
Štěstí
Láska
Řídí život osud nebo vlastní vůle?
Pochybnosti
Cesta ke svobodě
Jóga
Dhjánajóga - cesta meditace
Džňánajóga - cesta poznání
Karmajóga - cesta odevzdání plodů činů
Bhaktijóga -cesta oddanosti
Boží milost - prožitek pravého Já
Duchovní učitel
Vlastnosti hledajícího
Shrnutí
Doporučené metody a literatura
Dotazovací metoda
Věk démona Kaliho
Závěrem
Použitá literatura
Kniha Šiva a Párvatí
Kniha Podivný sen
Kniha Cestou necestou
CD Indie - země živých bohů


Odkazy
Sri Ramana Asramam
Sri Brahmam
Athithi Ašrám
Gurudží Odžasví Šarma
Sri Nanna Garu
Amma
Mahátma Gándhí
Yogi Ram Surat Kumar
Poslech Véd - doporučuji
Jóga v denním životě
AHAM
ISKCON - Hare Krišna
Jathartha Gíta
Bhagavad Gita
Vydavatelé
Volvox Globator
Sri Ramana Asramam
Webhosting
TANGER computersystems


Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR


         Velká Šivova Noc         

Vážení přátelé

Tak právě skončila velká Šivova noc, neboli Mahašivaratri. Včera byl běžný den, který večerem přešel do oslavy svatby Boha bohů Šivy s překrásnou dcerou Hor Párvatí. Tuto noc se Šiva, veliký piják opojné sómy, opije a jde spát. Je to jediná noc v roce kdy Veliký bůh spí, jinak bdí nebo dlí v meditaci.
Na jihu Indie má Šiva přední místo. A zvláště zde v Tiruvannámalai pod Horou Arunáčalou, která je jednou z forem samotného Šivy. Celou noc jsou otevřeny všechny chrámu spojené s kultem Šivy, lidé někdy setrvávají ve svých chrámech, jiní jdou okolo Hory a navštíví stovky míst připomínající věčného Boha.
Na fotkách začínáme zvečera ve Šrí Ramana Ašrámu plném poutníků, kde akorát končí jeden z mnoha plánovaných obřadů. Vidíme krásně nazdobené Sámadhi Šrí Ramany Maharšiho v rudé barvě květů.
Na silnici vidíme malůvky Velikého Boha, dále přijely i některé stánky, co tu bývají o úplňku. Není to sice úplňkový dav, ale desetitisíce lidí za noc určitě projdou. Takže si můžete nechat udělat tetování, podarovat askety, zapálit ohníčky u chrámů oblíbených bohů, přihlížet různým obřadům k uctění Boha bohů.
Já jsem si tuto noc náramně užil. Sice mne od úterý trochu trápilo nachlazení, které jsem se rozhodl řešit ve čtvrtek a navštívil pana doktora,který mi dal svou přírodní medicínu, co to dokáže za den či dva vyřešit. Tak jsem ve čtvrtek a pátek do večera byl hodný a odpočíval. Pak už jsem musel jít, tak jsem se vybavil medicínou, lehkým svetrem a bosky vyrazil na pouť. Po cestě jsem si koupil lasturu, což bylo dobré, abych zapomněl na obavy z nemoci a navíc si noc prima užil. Šiva a troubící lastura patří k sobě. U prvního stánku chtěli 700 Rupií, ale nějak mi to nesedělo. Pak mi to přišlo škoda a když jsem uviděl další stánek, šáhl jsem pro první lasturu, ta skvěle zatroubila, jako by tam na mne čekala. Cena 500 Rupií. Od Nirudhi Lingamu jsem zatroubil snad v každém chrámu, který jsem potkal. Po pár hodinách mi to už moc netroubilo, ono je to docela náročné. Místní mne povzbuzovali, a tak jsem troubil co to šlo.
Na dalším obrázku je jiný stánek s lasturami. Po něm vidíte koupel býka Nandina, který k Šivovi neodmyslitelně patří. Všude jste viděli koupele lingamů, Nandinů, Ganéšů, o této noci žádný nezůstane bez patřičné péče.
O kousek dále bylo taneční představení a na další fotce vidíte, že noc patří i těm nejmenším. Další fotka z chrámu Sai Baby ukazuje, že si každý mohl zkusit vykoupat sochu Šivy a o kousek dále zpívá malinká zpěvačka oblíbené mantry.
U Lingamu, kde Šivu uctíval pán bohatství Kubéra, je jako vždy nával. Hodil jsem do budovy 5 rupiovou minci, aby se mi přízeň pána Bohatství udržela a vyfotil krásnou mandalu z květů a máslových lampiček.
Na další fotce je vidět, že i prolézací chrámek byl zaměstnaný prolézajícími oddanými. Do velkého chrámu letos byla obzvláště dlouhá fronta, takže letos jsem se tam nedostal, protože jsem nechtěl riskovat víc než bylo nutné. Tak jsem Arunáčaléšvarovi zatroubil z východu a z jihu a pokračoval dále. Poslední lingam před Šrí Ramana Ašrámem je Ágni lingam, zde uctíval pán ohně Velikého Šivu. Netušil jsem, že je tak populární a vystál si asi půlhodinovou frontu. Nicméně jsem nelitoval, klasická indická tlačenice oddaných zpívajících Óm Namah Šivája, Óm Agni Lingája vše vynahrazovalo. Lidé se tu potkají, postojí spolu v tlačenici, zazpívají si a pak už se nikdy neuvidí. Ale to nevadí, milují všichni přece stejného Boha. Moc prima zážitek, tady furt chtěl abych troubil, ale moc už to nešlo.
Pouť jsem zakončil zase na začátku, ve Šrí Ramana Ašrámu těsně před půlnocí, pomalu končila hodina klidu a blížila půlnoční série obřadů a védských zpěvů k uctění boha Šivy ve formě Lingamu - Lingobhava půdža. Sámadhi je nazdobeno převážně čistě bílými květy. Chvíli jsem poseděl, ale pak jsem si řekl, že je na čase jít spát. Cestou jsem se ještě stavil v blízkém Jogi Ram Surat Kumar ašrámu, který je stranou od silnice, obrovský a tak mnohem klidnější. Tam samozřejmě také probíhal obřad s védskými zpěvy. Chvíli jsem poseděl, pak naposled zatroubil a šel spát.

Mějte se krásně !!!

Josef Fric

Zařazeno dne : 23.2.2020, zobrazeno : 289

Seznamte se
Šiva

O Šivovi

!!! Novinky !!!

PF 2021 ! Přání hodně klidu do nového roku 2021

Indie 2020 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2020 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2020

Indie 2019 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2019 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2019

Ellam Ondre - Vše je jedno Drobná kniha moudrosti od neznámého tamilského autora

Výběr veršů z Bhagavadgíty Výběr 42 veršů od Šrí Ramany Maharšiho

Šrí Brahmam v Praze! Návštěva v České Republice v srpnu 2018.

Indie 2018 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2018 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2018

PF 2017 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2017

Indie 2016 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2016 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2016

Nová kniha Cestou necestou ! Po mnoha letech vychází má nová maličká kniha.

Indie 2015 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

Překlad knihy Sebedotazování ! Zde najdete překlad třetí knihy odpovědí Šrí Ramany

PF 2015 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2015

Sávitrí Příběh ctnostné ženy z Mahabháraty

Karna Příběh ctnostného bojovníka z Mahabháraty

Indie 2014 ! Obrázky a povídání z cesty pod posvátnou horu

Překlad knihy Duchovní pokyny ! Zde najdete překlad druhé knihy odpovědí Šrí Ramany

Korespondenční kurz Bhagavadgíty ! Úžasná kniha krok za krokem


Starší novinky! Všechny starší novinky od roku 2006

Autor knihy a stránek

Jméno : Josef Fric

Kontakt :

Přečtěte si o autorovi

 


Jak získat knihy nebo CDEnglish